رئیس اداره پژوهش دانشگاه آزاد اسلامی واحد دولت‌آباد عنوان کرد که ۲۰ هزار دانشجو و دانش‌آموز در استان اصفهان در قالب ۱۴ واحد دانشگاهی و ۲۱ مدرسه در ترمی تحصیلی گذشته از خدمات آموزش مجازی این دانشگاه بهره‌مند شدند.به گزارش روابط عمومی واحد دولت آباد، اسفند ۹۸ با شیوع ویروس کرونا و تعطیل‌شدن دانشگاه‌ها، دانشگاه آزاد اسلامی با ابلاغ آیین‌نامه‌های مربوط و به‌منظور تداوم آموزش در واحدهای دانشگاهی سراسر کشور با پشتیبانی واحد الکترونیکی این دانشگاه وارد فاز آموزش مجازی و برخط شد.

ابتدا اختلالاتی در سیستم آموزش آنلاین و سامانه‌های معرفی شده در این زمینه به وجود آمد؛ اما بعد از مدتی به کمک و هم‌افزایی بخش فناوری اطلاعات سازمان مرکزی و واحدهای دانشگاهی و همت بخش‌های مختلف به‌ویژه آموزشی و تلاش همه دانشگاهیان که پای کار بودند، مشکلات یکی یکی رفع و آموزش برخط وارد فاز جدیدی از فعالیت خود شد تا جایی که دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان پیشروترین دانشگاه در این عرصه شناخته شد.

تجربه واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه آموزش آنلاین به‌عنوان یکی از دانشگاه‌های برتر از یک طرف و وجود امکانات، تجهیزات و ظرفیت‌های این دانشگاه در سراسر کشور از طرف دیگر، باعث شد که دانشگاه آزاد اسلامی از نخستین دانشگاه‌هایی باشد که بلافاصله تمام خدمات خود را برای آموزش مجازی به دانشجویان بسیج کند، هرچند که در این راه مشکلاتی وجود داشت؛ اما توانمندی‌ها بر معضلات و مشکلات چربید و اکنون هم با وجود فعالیت ویروس کرونا دانشگاه مسیر موفق خود در آموزش برخط را طی می‌کند.

در ترمی تحصیلی گذشته ۲۰ هزار دانشجو و دانش‌آموز در استان اصفهان در قالب ۱۴ واحد دانشگاهی و ۲۱ مدرسه از خدمات بستر آموزش مجازی این دانشگاه بهره‌مند شدند.دانشگاه آزاد اسلامی واحد دولت‌آباد یکی از واحدهای موفق دانشگاه آزاد اسلامی در کشور و استان اصفهان بوده که در فعالیت آموزش آنلاین موفقیت‌های خوبی را در طول مدت همه‌گیری کرونا کسب کرده است، چنانچه فقط در ترمی که گذشت موفق به برگزاری بیش از ۴۵۰ جلسه، ۴ هزار و ۵۰۰ کلاس مجازی در هفته و ۷۰ هزار نفر آزمون در بستر آموزش مجازی شد و ۲۰ هزار دانشجو و دانش‌آموز در استان اصفهان در قالب ۱۴ واحد دانشگاهی و ۲۱ مدرسه از خدمات بستر آموزش مجازی این دانشگاه بهره‌مند شدند.

مهدی حمیدخانی رئیس اداره پژوهش دانشگاه آزاد اسلامی واحد دولت‌آباد به همین مناسبت در گفت‌وگو با روابط عمومی واحد دولت آباد  فعالیت‌های این دانشگاه در بستر آموزش مجازی در طول ترم گذشته را تشریح کرده است.

میدخانی با اشاره به شرایط حاکم بر فضای آموزشی دانشگاه‌ها در زمان کرونا اظهار کرد: تشدید و ادامه شیوع ویروس کرونا ادامه فعالیت‌ها در فضای مجازی را ناگزیر کرده است. به همین منظور و برای پاسخگویی و حل مشکلات دانشجویان، دفاتر اعضای هیئت رئیسه، مدیران، کارکنان و اعضای هیئت علمی واحدهای دانشگاهی تحت پوشش، همچنان فعال باقی مانده است.

۲۰ هزار دانشجو و دانش‌آموز از خدمات آموزش مجازی بهره‌مند شدند

رئیس اداره پژوهش دانشگاه آزاد اسلامی واحد دولت‌آباد اظهار کرد: در ترمی تحصیلی گذشته ۲۰ هزار دانشجو و دانش‌آموز در استان اصفهان در قالب ۱۴ واحد دانشگاهی و ۲۱ مدرسه از خدمات بستر آموزش مجازی این دانشگاه بهره‌مند شدند.

حمیدخانی بیان کرد: همه واحدهای دانشگاهی از امکان برگزاری دوره‌های آموزشی کوتاه مدت، جلسات مجازی در هر زمانی برخوردار بودند. در طول این ترم بیش از ۴۵۰ وبینار، کارگاه و جلسه در سامانه جلسات و کارگاه‌های آموزش مجازی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دولت‌آباد در حوزه‌های مختلف آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و در سطوح مختلف درون واحدی، منطقه‌ای، استانی و ملی برگزار شده است.

امتحانات مجازی 17 دانشگاه با زیرساخت‌های واحد دولت‌آباد برگزار می‌شود

دانشگاه آزاد اسلامی واحد دولت‌آباد | چابکی و خوداتکایی


وی ادامه داد: واحدهای دانشگاهی از طریق قسمت حضور و غیاب سامانه سامد به اطلاعات مربوط به حضور و غیاب و وضعیت برگزاری کلاس‌ها به تفکیک روز دسترسی داشتند. حتی این آمار برای دروس مشترک طرح تعاون برای هر دانشگاه قابل مشاهده بود. یعنی اگر حتی یک دانشجو از یک واحد در یک کلاس به صورت طرح تعاون حضور داشت، آمار همه حاضران و غایبان آن کلاس و وضعیت حضور آن دانشجو به واحد مربوط گزارش می‌شد.

رئیس اداره پژوهش دانشگاه آزاد اسلامی واحد دولت‌آباد افزود: در هفته بیش از ۴ هزار و ۵۰۰ کلاس مجازی در سامانه سامد برای واحدهای تحت پوشش و سامانه مربوط به مدارس سما برگزار شد که حدود هزار کلاس به‌صورت مشترک و در قالب طرح تعاون می‌شود. میانگین تعداد دانشجویان در کلاس‌های مشترک طرح تعاون حدود ۴۰ دانشجو بود؛ در حالی که در کلاس‌های غیر مشترک این عدد حدود ۱۲ دانشجو بود.

بیش از ۷۰ هزار نفر آزمون در طول امتحانات پشتیبانی شد

به گفته این مسئول می‌توان عنوان کرد که برگزاری دروس مشترک در قالب طرح تعاون منجر به کاهش هزینه‌های مالی و رضایتمندی دانشجویان به دلیل تنوع دروس ارائه شده و زمان تشکیل آنها شده است.

حمیدخانی بیان کرد: در طول ایام امتحانات بیش از ۷۰ هزار نفر آزمون از سوی سامانه مجازی واحد دولت‌آباد پشتیبانی شد. با توجه به تمهیدات و هماهنگی‌های انجام شده در حوزه ستاد آموزش مجازی، فناوری اطلاعات و معاونت آموزشی واحدهای تحت پوشش به‌منظور جلوگیری از متضررشدن دانشجویان در زمان قطع برق و اینترنت، مشکلات ناشی از ارسال پاسخ‌نامه دانشجویان به حداقل ممکن رسید.

وی یادآور شد: دانشجویان در زمان امتحان و پس از آن امکان ارتباط با پشتیبانان سامانه را داشتند. دقت و امنیت هرچه بیشتر در برگزاری امتحانات، نخستین و مهم‌ترین نکته‌ای است که به آن توجه و اهتمام داشتیم.

 

   1400/5/10 11:31    تعداد بازدید :  265


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

کوچک کردن متن بزرگ کردن متن
تعداد بازدید : 265
2/10 (تعداد آرا 1 نفر )